Wednesday, June 8, 2011

June Vacation Chap 9.2 RATE (L4) Self-Paced Learning

1. Mathematics Textbook 1B
(a) Go through Chapter 9 (p9 to p11)
(b) Attempt Exercise 9.2 Q1 to Q10.
Enter your answers to Exercise 9.2 under Comments. Label your Answers with Question numbers.

2. ACELearning Portal: eLearning Portal
> Subject: Secondary 1 Express
> Additional Arithmetic
> Ratio, Rate and Speed: Choose Rate

(a) Go through video lessons: Rate, Average Rate, Example 1, Example 2
(b) Try Practice Drills on your own to check your understanding
Note: An email has been sent to all students via the AceLearning

20 comments:

  1. 1)
    a) 3.5
    b) 72
    c) 47
    d) 80
    e) 8
    f) 60

    2)
    a) $23/day
    b) $920/week

    3)
    a) 9km/litre
    b) $1.20

    4)
    a) 87.5g/cube
    b) 0.7g/cm3

    5)
    a) $15/ticket
    b) $150

    6)
    a) $22.5
    b) $450

    7)
    a) 27 litre/minute
    b) 3 min

    8)
    a) $26
    b) 25g
    c) It will weigh 3kg and cost $78

    9)
    a) $201600
    b) $4200

    10)
    a) 19.3g
    b) No, because 1 unit of this gold cube weighs lesser then 1 unit of the cube which is made of pure gold

    ReplyDelete
  2. This comment has been removed by the author.

    ReplyDelete
  3. 1)a) $35/l
    b) 72vases/day
    c) 47words/min
    d) $80/m2
    e) 8Kg/m
    f) 60g/egg

    2) a) $23/day
    b) $920/week

    3)a) 9Km/litre
    b) $1.20

    4)a) 87.5g/cube
    b) 0.7g/cm3

    5)a) $15/ticket
    b) $150

    6)a) $22.5
    b) $450

    7)a) 27 litre/minute
    b) 3 min

    8)a) $26
    b) 25g
    c) It will weigh 3Kg and cost $78

    9)a) $201600
    b) $4200

    10)a) 19.3g
    b) no 1cm3 of this cube weighs lesser than 1cm3 of the pure gold cube.

    ReplyDelete
  4. 1a) $3.50
    1b) 72
    1c) 47
    1d) $80
    1e) 4
    1f) 60

    2a) $23/hr
    2b) $920/week

    3a) 9 km/litre
    3b) $1.20

    4a) 87.5g/cube
    4b) 0.7g/cm^3

    5a) $15
    5b) $150

    6a) $22.50/m^2
    6b) $450

    7a) 27litres/min
    7b) 3 mins

    8a) $26/kg
    8b) 25g
    8c) It'll weigh 3 kg, and cost $78.

    9a) $201600
    9b) $4200/m^2

    10a) 19.3g/cm^3
    10b) No. A 1cm^3 of pure gold cube weighs more than 1cm^3 of this gold cube.

    ReplyDelete
  5. My answers:

    Question 1:
    a) $3.50/l
    b) 72 vases per day
    c) 47 words per minute
    d) $80/m2
    e) 4kg/m
    f) 60g per egg

    Question 2:
    a) $23
    b) $920

    Question 3:
    a) 9km/l
    b) $1.20

    Question 4:
    a) 87.5g
    b) 0.7g

    Question 5:
    a) $15
    b) $150

    Question 6:
    a) $22.50/m2
    b) $450

    Question 7:
    a) 27l
    b) 3 mins

    Question 8:
    a) $26
    b) 25g
    c) 3kg (3000g), $78

    Question 9:
    a) $201600
    b) $4200

    Question 10:
    a) 19.3g
    b) No, because (521.1g / 27) x 8 is not equal to 120g. A unit of this cube weighs less than a similarly-sized unit of gold cube.

    ReplyDelete
  6. Q1
    a) $3.5/L
    b) 72 vases/day
    c) 47 words/min
    d) $80/m^2
    e) 4kg/m
    f) 60g/egg

    Q2
    a) $23/h
    b) $920/week

    Q3
    a) 9km/litre
    b) $1.20

    Q4
    a) 87.5g/cube
    b) 0.7g/cm3

    Q5
    a) $15
    b) $150

    Q6
    a) $22.50/m^2
    b) $450

    Q7
    a) 27L/min
    b) 3 minutes

    Q8
    a) $26/kg
    b) 25g
    c) It weighs 3kg and cost $78.

    Q9
    a) $201600
    b) $4200

    Q10
    a) 19.3g/cm^3
    b) No, because 1cm^3 of the gold cube weighs lesser than the 1cm^3 of pure gold cube.

    ReplyDelete
  7. 1)
    a) $3.50/litre
    b) 72 vases/day
    c) 47words/min
    d)$80/meter^2
    e) 4kg/m
    f) 60g/egg

    2)
    a) $23/h
    b) $920/week

    3)
    a) 9km/litre
    b) $1.20/litre

    4)
    a) 87.5g/cube
    b) 0.7g/cm^3

    5
    a) $15/ticket
    b) $150

    6)
    a) $22.50/meter^2
    b) $450

    7)
    a) 27 litre/min
    b) 3 min

    8)
    a) $26/kg
    b) 25g
    c) weight:3kg, cost:$78

    9)
    a) $201600
    b) $4200/meter^2

    10)
    a) 19.3g/cm cube
    b) No, the weight per cm^3 is lesser compared to the weight per cm^3 of the pure gold cube

    ReplyDelete
  8. 1) a. $3.50
    b. 72 vases/day
    c. 47 words/min
    d. $80
    e. 4kg
    f. 60g

    2) a. $23
    b. $920

    3) a. 9km
    b. $1.20

    4) a. 87.5g per cube
    b. 0.7g per cubic centimeters

    5) a. $15
    b. $150

    6) a. $22.50 per square meter
    b. $450

    7) a. 28 litres per minute
    b. 3 minutes

    8) a. $26 per kilogram
    b. 25 grams
    c. $78(cost), 3kg(weight)

    9) a. $201600
    b. $4200 per square meter

    10) a. 19.3g per cubic centimeter
    b. No because 3cm^3 of pure gold cube weighs more than 3cm^3 of the gold cube.

    ReplyDelete
  9. 1)
    a)3.50
    b72
    c)47
    d)80
    e)4
    f)60
    2)
    a)46
    b)920
    3)
    a)9
    b)1.20
    4)
    a)87.5
    b)125
    5)
    a)15
    b)150
    6)
    a)22.50
    b)450
    7)
    a)0.45
    b)81 sec
    8)
    a)26
    b)25
    c)3Kg,$78
    9)
    a)201600
    b_4200
    10)
    a)19.3
    b)No.because the of the cube is not the same as the other cube.

    ReplyDelete
  10. 1a.$3.50/l
    1b.72/day
    1c.47 words/min
    1d.$80/m^2
    1e.4kg/m
    1f.60g/egg

    2a. $23
    2b. $920

    3a.9km/litre
    3b.$1.20/litre

    4a.87.5g per cube
    4b.0.7g/cm^3

    5a.$15/ticket
    5b.$150

    6a.$22.50/m^2
    6b.$450

    7a.27 litre/min
    7b. 3 min

    8a. $26/kg
    8b. 25g
    8c. The weight is 3kg,the cost is $78

    9a.$201600
    9b. $4200

    10a.19.3g
    10b.No.Since the weight per cm^3 is less than the weight per cm^3 of the pure gold cube

    ReplyDelete
  11. 1)
    a)$3.5/litre
    b)72vases/day
    c)47words/min
    d)$80/m2
    e)4kg/m
    f)60g/egg

    2)
    a)$4.6/h
    b)$36.8/week

    3)
    a)9km/litre
    b)$1.2/litre

    4)
    a)87.5g/cube
    b)0.7g/cm3

    5)
    a)$15/Ticket
    b)$150

    6)
    a)$22.5/m2
    b)$450

    7)
    a)27litre/min
    b)3mins

    8)
    a)$26
    b)25g
    c)
    Mass: 3kg
    Cost: $78

    9)
    a)$201600
    b)$4200

    10)
    a)19.3g/cm
    b)30g/cm
    Explanation: No the other gold cube is not made of pure gold as pure gold's mass per cm3 is 19.3g/cm while this gold cube's g/cm is 15g/cm. In conclusion, this cube of gold is not pure.

    ReplyDelete
  12. Dylan Goh Kai Xiang6/28/2011 06:59:00 AM

    1)a) $3.50 per litre
    b) 72 vases per day
    c) 47words per min
    d)$80
    e) 4kg per m
    f) 60g per egg

    2)a) $23 per h
    b) $920 per week

    3)a) 9km per litre
    b) $1.20 per litre

    4)a) 87.5g per cube
    b) 0.7g per cm^3

    5a) $15 per ticket
    b) $150

    6)a) $22.50 per meter^2
    b) $450

    7)a) 27 litre per min
    b) 3 min

    8)a) $26 per kg
    b) 25g
    c) weight=3kg, cost=$78

    9)a) $201600
    b) $4200 per meter^2

    10)a) 19.3g per cm cube
    b) No. 1 cm^3 is lighter compared to the weight per cm^3 of the pure gold type of cube.

    ReplyDelete
  13. 1a) $3.50
    b) 72
    c) 47
    d) $80
    e) 4
    f) 60

    2a) $23 per hr
    b) $920 per week

    3a) 9 km per litre
    b) $1.20

    4a) 87.5g per cube
    b) 0.7g per cm^3

    5a) $15
    b) $150

    6a) $22.50 per m^2
    b) $450

    7)
    a) 27 litre per min
    b) 3 min

    8)
    a) $26 per kg
    b) 25g
    c) weight:3kg, cost:$78

    9)
    a) $201600
    b) $4200/meter^2

    10)
    a) 19.3g per cm cube
    b) No, the weight per cm^3 is lesser compared to the weight per cm^3 of the pure gold cube

    ReplyDelete
  14. 1)a) $3.50 per litre
    b) 72 vases per day
    c) 47words per min
    d)$80
    e) 4kg per m
    f) 60g per egg

    2)a) $23 per h
    b) $920 per week

    3)a) 9km per litre
    b) $1.20 per litre

    4)a) 87.5g per cube
    b) 0.7g per cm^3

    5a) $15 per ticket
    b) $150

    6)a) $22.50 per meter^2
    b) $450

    7)a) 27 litre per min
    b) 3 min

    8)a) $26 per kg
    b) 25g
    c) weight=3kg, cost=$78

    9)a) $201600
    b) $4200 per meter^2

    10)a) 19.3g per cm cube
    b)No. Since the weight per cm^3 is less than the weight per cm^3 of the pure gold cube

    ReplyDelete
  15. 1)
    a) 3.5
    b) 72.0
    c) 47
    d) 80
    e) 8
    f) 60

    2)
    a) $23/day
    b) $920/week

    3)
    a) 9km/litre
    b) $1.20

    4)
    a) 87.5g/cube
    b) 0.7g/cm3

    5)
    a) $15/ticket
    b) $150

    6)
    a) $22.5
    b) $450

    7)
    a) 27 litre/minute
    b) 3 min

    8)
    a) $26
    b) 25g
    c) It will weigh 3kg and cost $78

    9)
    a) $201600
    b) $4200

    10)
    a) 19.3g
    B)No, the weight per cm cube is lessr when compared to the pure gold cube.

    ReplyDelete
  16. 1)
    a) 3.4
    b) 72
    c) 47
    d) 80
    e) 8
    f) 60

    2)
    a) $23/day
    b) $920/week

    3)
    a) 9km/litre
    b) $1.20

    4)
    a) 87.5g/cube
    b) 0.7g/cm3

    5)
    a) $15/ticket
    b) $150

    6)
    a) $22.5
    b) $450

    7)
    a) 27 litre/minute
    b) 3 min

    8)
    a) $26
    b) 25g
    c) It will weigh 3kg and cost $78

    9)
    a) $201600
    b) $4200

    10)
    a) 19.3g
    b) No as the weight of one cm per cube i lesser as compared to the pure gold cube.

    ReplyDelete
  17. 1a) 3.4
    b) 72
    c) 47
    d) 80
    e) 8
    f) 60

    2) a) $23/day
    b) $920/week

    3)a) 9km/litre
    b) $1.20

    4)a) 87.5g/cube
    b) 0.7g/cm3

    5)a) $15/ticket
    b) $150

    6)a) $22.5
    b) $450

    7)a) 27 litre/minute
    b) 3 min

    8)a) $26
    b) 25g
    c) It will weigh 3kg and cost $78

    9)a) $201600
    b) $4200

    10)a) 19.3g
    b) No. The weight of one cm per cube is lesser to the pure gold cube.

    ReplyDelete
  18. 1a) 3.4
    1b) 72
    1c) 47
    1d) 80
    1e) 8
    1f) 60

    2a) $23/day
    2b) $920/week

    3a) 9km/litre
    3b) $1.20

    4a) 87.5g/cube
    4b) 0.7g/cm3

    5a) $15/ticket
    5b) $150

    6)a) $22.5
    6b) $450

    7a) 27 litre/minute
    7b) 3 min

    8a) $26
    8b) 25g
    8c) It will weigh 3kg and cost $78

    9a) $201600
    9b) $4200

    10a) 19.3g
    10b) No. The weight of one cm per cube is lesser to the weight of the pure gold cube.

    ReplyDelete
  19. 1a)3.5
    b)72
    c)47
    d)80
    e)4
    f)60

    2a)$23/day
    b)$920/week

    3a)9km/litre
    b)$1.20

    4a)87.5g/cube
    b)0.7g/cm3

    5a)$15/ticket
    b)$150

    6a) $22.50
    b)$450

    7a)27 litre/minute
    b) 3 min

    8a) $26
    b) 25g
    c) It will weigh 3kg and cost $78

    9a) $201600
    b) $4200

    10a) 19.3g
    b) No as the weight of one cm cube is lesser as compared to the gold cube

    ReplyDelete